wtorek, 8 marca 2016

Za dużo białka w diecie

Białko jest bardzo ważnym składnikiem, który powinien pojawić się w diecie każdego z nas. Jednakże niektórzy z nas zbyt mocną uwagę przykładają do tego, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość białka i przyjmują go nazbyt wiele. Z pewnością nie jest to korzystne i może wiązać się z określonymi skutkami ubocznymi. Jakie mogą to być skutki uboczne? Przede wszystkim musimy w tym miejscu wskazać na zaburzenia metaboliczne, które w dalszej kolejności mogą skutkować różnymi pogłębiającymi się zmianami miażdżycowymi.

Białko a nerki i wątroba

Zbyt duża ilość białka w codziennej diecie może również przyczynić się do tego, że nasze nerki oraz nasza wątroba będą zbyt mocno obciążone i przestaną prawidłowo funkcjonować. Uszkodzenie funkcjonowania nerek prowadzi do wystąpienia nadciśnienia tętniczego, a to z kolei przeradza się w różne choroby związane z sercem. Możemy także mówić o ogólnym rozbiciu, rozdrażnieniu, nerwowości czy też o kłopotach ze snem. Musimy wskazać na jeszcze jeden bardzo poważny skutek nadmiaru białka w diecie. Chodzi mianowicie o występowanie zaparć, co z kolei w dłuższym okresie może prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych jelita grubego.

Białko a stawy i alergia

Zbyt duża ilość białka dostarczanego do organizmu może także być przyczyną uszkodzenia naszych stawów, może być przyczyną pojawiania się różnych alergii, jak również większej podatności na kamicę nerkową. Warto więc zadbać o to, aby ilość spożywanego każdego dnia białka była zbliżonego do naszego prawidłowego zapotrzebowania, gdyż wówczas będziemy mogli mówić o odpowiedniej dbałości, będziemy mogli mówić o tym, że dbamy o siebie we właściwy sposób. Jeśli mowa o zapotrzebowaniu na białko, to jest ono kwestią bardzo indywidualną, a więc każdy człowiek w zależności od wieku, płci, stopnia aktywności, stanu zdrowia powinien sam sobie określić swoje własne zapotrzebowanie na ilość białka w codziennej diecie. Nie jest to nic trudnego, aczkolwiek oczywiście większość z nas nie przykłada większej uwagi do tego, ile białka spożywa każdego dnia i to jest bardzo poważny błąd, który może mieć poważniejsze skutki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz