sobota, 3 września 2016

Znaczenie białka w naszej codzienności

To oczywiste, że białko jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia, a jego nadmiar i jego niedobór mogą powodować bardzo różne i zawsze bardzo przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Nie jest tak, że możemy produkty białkowe spożywać w dowolnych ilościach, nie jest tak, że możemy zaniedbać dostarczanie białka do naszego organizmu. Tutaj musimy zachować pewną równowagę, aczkolwiek na pewno każdy człowiek ma nieco inne zapotrzebowanie na białko. Wiele zależy od płci, od wieku, od stanu naszego zdrowia, jak również od intensywności dnia codziennego, w tym również od intensywności naszej pracy zawodowej. 

Białko w codziennym życiu

W tym miejscu jednakże jeszcze nie mamy tej świadomości odnoszącej się do znaczenia białka w naszym codziennym życiu. Można wymieniać różne skutki uboczne wiążące się z niedoborem oraz nadmiarem białka w organizmie, ale jednocześnie też wskażmy na pewien fakt, który jeszcze mocniej odzwierciedla znaczenie białka dla naszego zdrowia. Chodzi mianowicie o taki aspekt, jakim jest utrata białka z organizmu. Jeśli bowiem ilość białka w naszym organizmie spada poniżej wartości 14%, to mamy do czynienia z występowaniem różnych groźnych schorzeń, mogących nawet doprowadzić nas do śmierci. Bardziej ważna dla nas w tym miejscu jest jedynie woda, której utrata w wielkości 8% stanowi pewną barierę bezpieczeństwa. 

Znaczenie białka

Pewnym wskaźnikiem odzwierciedlającym znaczenie białka dla naszego zdrowia jest również porównanie utraty białka do utraty tłuszczu. W przypadku tego ostatniego, nawet 90% utrata tkanki tłuszczowej nie jest wielkim zagrożeniem dla zdrowia. Jak więc widać, mówienie, iż białko jest niezwykle ważne, jest decydującym składnikiem pokarmowym, który powinien znaleźć się każdego dnia w spożywanych przez nas posiłkach, nie jest niczym bzdurnym, nie jest żadnym straszeniem kogokolwiek, ale ma bardzo realne przełożenie na rzeczywistość. Aby móc dostarczyć sobie właściwą ilość białka każdego dnia, nie trzeba bardzo mocno się trudzić. Tutaj na pewno wystarczy, bowiem spożyć kilka zasadniczo dostępnych powszechnie produktów.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz