poniedziałek, 5 września 2016

Objawy niedoboru białka

Białko to jeden z najważniejszych składników naszego pożywienia, o którym nie możemy zapominać, który powinniśmy dostarczać do naszego organizmu każdego dnia. Zasadniczo możemy mówić o tendencjach do spożywania nadmiernej ilości białka, aczkolwiek równocześnie możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której ktoś spożywa zbyt małą ilość białka. Jakie ma to przełożenie na nasze zdrowie, bo to, że ma nie ulega żadnej wątpliwości. Zbyt mała ilość spożywanego białka może objawiać się bardzo różnymi symptomami.

Białko a dzieci

W odniesieniu do małych dzieci, jak również do nastolatków, możemy mówić o pewnym zahamowaniu ich rozwoju fizycznego, o zahamowaniu ich rozwoju intelektualnego. W każdym wieku musimy wskazywać na taki aspekt, jakim jest obniżenie odporności organizmu ludzkiego, co może być przyczyną nie tylko jakichś drobnych dolegliwości, ale także stać się punktem zapalnym do wystąpienia groźnych chorób. Gdy spożywamy zbyt małą ilość białka, to możemy mieć do czynienia z utratą masy ciała, aczkolwiek nie należy tego rozumieć, jako zachęta do odchudzania. Tutaj, bowiem nie mamy do czynienia ze zjawiskiem mającym jakikolwiek pozytywny wydźwięk dla naszego zdrowia. Jako, że białko jest podstawowym materiałem budulcowym naszych mięśni, to możemy jednocześnie mówić, iż zbyt mała jego ilość przekłada się na osłabienie siły naszych mięśni, przekłada się na ogólne nasze zmęczenie, na zmęczenie naszych mięśni.

Mało czy dużo?

Zarówno zbyt duża ilość białka jak i zbyt mała jest dla naszego organizmu bardzo niekorzystna, jest bardzo groźna, a więc tym samym możemy mówić o bardzo konkretnym powodzie do tego, abyśmy w sposób szczególny zadbali o właściwą podaż białka w naszej codzienności, o właściwą podaż białka w pokarmach, które spożywamy każdego dnia. Może nie trzeba dokładnie stosować się do tego, co zawarte jest w różnych tabelach, ale na pewno warto owe wskaźniki zastosować w bardzo dużym przybliżeniu. Dzięki temu będziemy mogli mówić o znacznie lepszym zdrowiu i samopoczuciu każdego dnia, o lepszej dbałości o nasze własne zdrowie.

2 komentarze:

  1. Powszechny kult ciała i urody spowodował, że tylko niewielka grupa osób jest szczęśliwa. Większość dąży do boskości, zmieniając ciało i ubiory, inwestując w siebie, żeby być jeszcze wspanialszym, eksperymentując z głodówkami i dietami, ale z reguły jest to złe odżywianie. Każdy z tych wynalazków albo niszczy metabolizm albo powoduje efekt jojo. Naprawdę jedynym sposobem jest zaufanie dobremu dietetykowi.

    OdpowiedzUsuń